Whistleblowing označuje oznamování protiprávního jednání, ke kterému dochází v souvislosti s prací oznamovatelů (tzv. whistleblowerů), podle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů.
Oznámení dle Směrnice je oprávněna učinit pouze fyzická osoba, která se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností vůči KAVX dozví o protiprávním jednání, které porušuje právní předpis spadající do některé z oblastí, uvedených dále v bodě 3. Souvislost s prací nebo jinou obdobnou činností je dána tehdy, pokud se oznamovatel o protiprávním jednání dozvěděl:
Mezi oblasti, kterých se oznamované protiprávní jednání musí týkat, patří:
Oznámení musí obsahovat informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít v KAVX, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti a které má znaky trestného činu; má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč; porušuje zákon o ochraně oznamovatelů nebo porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie
Kompletní seznam právních předpisů spadajících do věcné působnosti Směrnice je zveřejněn na webu Ministerstva spravedlnosti - ZDE.Příjem oznámení je umožněn interně prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému KAVX, a to jedním z následujících způsobů:
Oznámení je možno učinit rovněž jeho uveřejněním, a to v případě, že:
Příslušná osoba provede předběžné posouzení toho, zda se jedná o oznámení podle Směrnice (zda spadá oznamované jednání pod oblasti vymezené Směrnicí), zda je dodržen tzv. pracovní kontext, o jaký druh protiprávního jednání se jedná (přestupek/trestný čin/jiné protiprávní jednání) a zda postačuje oznamované jednání vyřešit interně. Pokud dojde příslušná osoba k závěru, že nejde o oznámení ve smyslu Směrnice, vyrozumí o této skutečnosti oznamovatele v zákonné lhůtě.
V některých případech může být nutné oznámení postoupit orgánům činným v trestním řízení, orgánům správního trestání nebo jiným věcně příslušným orgánům veřejné moci.
Příslušná osoba informace uvedené v oznámení prošetří a doporučí, pokud je to možné, přijetí nápravných opatření. A to tak, aby z doporučení nebylo zřejmé, kdo je oznamovatelem a nedošlo k prozrazení ani jiných „důvěrných informací“ obsažených v oznámení.
Zákon stanoví, že do 7 kalendářních dnů oznamovatel musí obdržet potvrzení o tom, že oznámení bylo přijato, a nejpozději do 30 dnů od přijetí oznámení by oznamovatel měl obdržet vyrozumění o tom, jakým způsobem bylo oznámení posouzeno. Lhůta na prošetření může být ve složitých případech dvakrát prodloužena o 30 dnů (celkem tedy na 90 dnů).
Řešitel oznámení (příslušná osoba dle bodu 7.) zachovává mlčenlivost o skutečnostech, které se dozvěděl při výkonu své činnosti, zejména o informacích uvedených v oznámení. Řešitel neposkytne třetí osobě informace, které by mohly ohrozit účel činění oznámení. Tím není dotčeno oprávnění řešitele informovat příslušné osoby v rámci KAVX (např. jednatele společnosti) o zjištěných porušeních tak, aby mohlo být přijato efektivní nápravné opatření.
Oznámení lze učinit také anonymně
V takovém případě oznamovatel neuvede své identifikační údaje ani jiné údaje, které by mohly přispět k jeho identifikaci, a řešitel oznámení nebude takové údaje zjišťovat. Zajištění anonymity oznamovatele poskytuje on-line nástroj pro přijímání oznámení (viz odkaz výše). Anonymní oznámení však KAVX v každém případě nemusí vyřizovat ve lhůtách a způsobem stanoveným zákonem o ochraně oznamovatelů. Ochrana podle tohoto zákona nicméně náleží původně anonymnímu oznamovateli až od chvíle, kdy je jeho totožnost odhalena osobě, která by jej mohla vystavit odvetnému opatření.
Řešitel oznámení zajišťuje, že nedojde k prozrazení totožnosti oznamovatele ani jiných osob uvedených v oznámení. Totožnost těchto osob může řešitel oznámení sdělit třetí osobě pouze s jejich souhlasem nebo v případech, kdy je k takovému sdělení povinen na základě zákona; v takovém případě o takovém postupu a důvodech sdělení totožnosti informuje oznamovatele. Tím není dotčena možnost řešitele oznámení informovat KAVX o totožnosti osob, které se dopustily protiprávního jednání. Orgánům činným v trestním řízení je možné totožnost oznamovatele sdělit, pokud o to požádají pro účely trestního řízení.
Jakou poskytuje Směrnice ochranu oznamovateli
V případě, že kdokoliv učiní vůči KAVX oznámení dle Směrnice, je chráněn před odvetným opatřením ze strany KAVX. Odvetným opatřením se rozumí jakékoli jednání vyvolané oznámením a učiněné KAVX či jinou osobou na jeho pokyn, ke kterému dochází v souvislosti s výkonem pracovní činnosti a které může oznamovatel důvodně považovat za zásah do svých práv či oprávněných zájmů, to je zejména rozvázání pracovního poměru, odvolání vedoucího zaměstnance z pracovního místa, změna pracovní doby nebo pracoviště, snížení platu nebo odměny z dohody, nerovné zacházení nebo jiné znevýhodnění.
Výjimky, kdy oznamovateli ochrana dle Směrnice nenáleží a kdy může být sám postižen pro protiprávní jednání:
Řešitelem oznámení to jest osobou příslušnou k přijetí oznámení (dále i jen „řešitel“ nebo „příslušná osoba“), jeho přezkoumání a navržení odpovídajících nápravných opatření v souladu s vnitřním předpisem KAVX je:
V případě nepřítomnosti příslušné osoby v daném závodě je po dobu nepřítomnosti této osoby (dovolená, dočasná pracovní neschopnost, překážky v práci apod.) oprávněn vykonávat činnost příslušné osoby dle zákona o ochraně oznamovatelů pověřený zaměstnanec z jiného závodu. Výše uvedené příslušné osoby jsou po dobu jejich nepřítomnosti vzájemně zastupitelné.
Nad rámec zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, je příjem oznámení týkajících se korporace KAVX a/nebo oznámení přesahujících území ČR umožněn dále interně prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému KAVX, a to:
ON-LINE ELEKTRONICKY vyplněním elektronického formuláře, který je dostupný prostřednictvím webových stránek www.kyocera-avx.cz Elektronický formulář je dostupný také prostřednictvím mobilního zařízení díky naskenování čárového kódu, uvedeného níže.
Řešitelem oznámení je v takovém případě pro všechny závody v ČR:
JMÉNO ŘEŠITELE | PRACOVNÍ POZICE | Čárový kód pro přístup do korporátního oznamovacího systému |
---|---|---|
Karen Smith | Sr. VP, Administration & Corporate Secretary | |
Cindy Dodd | Sr. Manager, Global Compliance |
Oznámení lze také podat prostřednictvím externího oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti:
Podání oznámení prostřednictvím externího oznamovacího systému není podmíněno podáním oznámení prostřednictvím interního oznamovacího systému. Žádoucí je však podat oznámení prostřednictvím interního oznamovacího systému, neboť prostřednictvím přímého šetření jsou dány efektivnější a bezprostřední možnosti reakce na zjištěná podezření a lze tak účinně a rychle zabránit hmotným škodám či poškození své pověsti; dosáhnete tak vyřešení problému s garancí právní ochrany a vyhnete se riziku spojenému např. z neoprávněného uveřejnění oznámení.