30.7.2020 ve 13 hodin a 50 minut středoevropského času, odstartovala k rudé planetě vědecká mise Mars Rover 2020. Její součástí je marsovské vozítko Perseverance (vytrvalost), které je opět vybaveno tantalovými kondenzátory z dílen lanškrounské firmy AVX. Jsou součástí zdroje jeho laserového děla.
To bude, stejně jako u Curiosity I, jež na Marsu nepřetržitě pracuje již od roku 2012, rozstřelovat horninu Marsu laserovými výboji. Síla každého impulzu je větší než milion wattů po dobu pěti miliardtin sekundy. Výsledná data z odpařené horniny jsou odesílána na Zemi a slouží k analýze povrchu Marsu. Získat opakovaně zakázku na základě spolehlivého fungování modulu na Marsu je více než prestižní záležitostí.
Rover Perseverance bude stejně jako dřívější Curiosity I využívat k pohonu malý jaderný reaktor a generátor. Jednotka MultiMission Radioisotope Thermoelectric Generator (MMRTG) zajistí přeměnu tepelné energie z přirozeného rozpadu plutonia -238 na energii elektrickou. Systémy sondy včetně pohonu budou napájeny tímto způsobem. Šestikolové vozítko má celkem 25 kamer, mikrofony, které budou na Marsu nahrávat zvuky a nástroje pro sběr vzorků a analýzu zdejšího prostředí, obyvatelnosti, historie planety a možných nebezpečí. Rover Perseverance je vybaven 350 tantalovými kondenzátory z lanškrounské AVX, které musejí zajistit mnohaletou funkčnost laserového děla na vozítku. Jen pro představu, od přistání na Marsu v srpnu 2012 vypálil laser Curiosity I do půdy a marsovské horniny už více než 100 000krát!
Předpokládaný datum přistání Roveru Perseverance je 18.2.2021. Jeho funkčnost je plánovaná na přibližně dva roky.